Potrzeba odzyskiwania surowców mineralnych poprzez recykling rośnie. Wynika to głównie z tego, że zasoby surowców naturalnych występujących w przyrodzie są ograniczone i w przypadku wielu metali, które i tak są dość rzadkie, dodatkowo maleją. Rośnie za to ich cena, co wynika z jednej strony z tego, że jest ich coraz mniej, a z drugiej z tego, że do nowych złóż coraz trudniej się dostać i jednocześnie rosną koszty eksploatacji. Jednym ze sposobów na zatrzymanie trendów wzrostowych cen takich surowców jest ich odzyskiwanie z rynku wtórnego. Stąd coraz więcej działających na rynku skupów.
Wśród coraz powszechniej spotykanych skupów są też skupy węglików spiekanych. Węgliki spiekane to mieszanki różnych cennych metali, które są powszechnie stosowane w przemyśle, a nawet w użytku domowym. Choć wymagają one obróbki, aby odzyskać czysty metal, to wysoka wartość używanych do ich produkcji metali powoduje, że to proces wciąż opłacalny. Poza kurczącymi się zasobami surowców w naturze maleje też bowiem zasób metali w czystej formie w użytku.
Złom węglika powszechny nie tylko w przemyśle
Węgliki spiekane, zwane też widią lub spiekami, są używane nie tylko w przemyśle. Znajdują się w wiertłach czy tarczach szlifierskich, które są powszechne nawet w użytku domowym. Tarcze tnące zawierające węglik spiekany są też używane w narządach stosowanych w warsztatach, a także w różnych maszynach służących do cięcia. Zawierają je na przykład elementy tnące kosiarek, szlifierek czy kombajnów. Podstawowym źródłem węglika spiekanego jest jednak przemysł ciężki. Na skup węglika spiekanego trafiają z reguły takie przedmioty jak tarcze szlifierskie, noże tnące, matryce, frezy, płytki wieloostrzowe i wiele innych. Jedną z gałęzi przemysłu, w jakiej węglik spiekany ma szerokie zastosowanie, jest przemysł wydobywczy.
Złom węglika spiekanego cennym surowcem wtórnym
O tym, że skup węglików spiekanych jest opłacalny i coraz bardziej powszechny, decyduje przede wszystkim to, że w jego składzie znajdują się cenne metale. Węglik to bowiem nic innego jak mieszanina metalu połączonego kobaltem. A metalem tym może być wolfram, niob, chrom czy tytan. Wszystkie te metale są na tyle wartościowym surowcem, że opłaca się je odzyskiwać z tego źródła, a skup węglików spiekanych jest opłacalny dla właścicieli takich punktów.
Skupy węglików spiekanych działają najczęściej tam, gdzie znajduje się wiele źródeł takich surowców, a więc ośrodki przemysłowe, w tym regiony, gdzie jest dobrze rozwinięty przemysł wydobywczy. Na cenę złomu węglika wpływa zarówno zawartość danego metalu, jak i aktualna cena tego metalu na światowych rynkach.