Przechowywanie i transport substancji płynnych wymaga odpowiednich zbiorników i opakowań. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem są w tym przypadku kontenery IBC. Zapewniają one bezpieczeństwo składowanych w nich substancji, a także są wygodne w użytkowaniu.
Kontener IBC – co to właściwie jest?
Kontenery IBC, zwane także paletopojemnikami IBC, to zbiorniki pozwalające na zgodne z przepisami i optymalne składowanie oraz przewóz substancji ciekłych. Zbiornik IBC składa się z wytrzymałej metalowej klatki, wewnątrz której umieszczony został pojemnik wykonany z polietylenu o dużej gęstości oraz palety. Ponadto posiada 2- lub 3-calowy zawór oraz szeroki wlew.
Poszczególne elementy decydują o funkcjonalności pojemnika IBC – zewnętrzna konstrukcja metalowa chroni zbiornik podczas transportu, polietylen o dużej gęstości wpływa na odporność chemiczną wewnętrznego pojemnika, zaś paleta pozwala na łatwe przemieszczanie kontenera za pomocą wózka widłowego. Dodatkowo ergonomiczny kształt pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni załadunkowej lub magazynowej.
Jaki zbiornik IBC wybrać?
Wybór konkretnego zbiornika uzależniony jest od kilku czynników. Istotna jest pojemność, jaka nas interesuje – najczęściej spotykane to 600, 800 i 1000 litrów. Ponadto ważne jest rodzaj substancji, które chcemy przewozić – dla większości cieczy odpowiedni będzie standardowy pojemnik IBC, jednak dla substancji niebezpiecznych należy wybrać zbiornik z odpowiednim certyfikatem.
Poza tym należy podjąć decyzję, czy interesuje nas nowy pojemnik IBC, regenerowany, a może taki w wersji Reco. Pierwszy rodzaj pojemnika ma wszystkie elementy fabrycznie nowe, regenerowany natomiast to kontener, który był już uprzednio użytkowany, lecz został odpowiednio oczyszczony i zregenerowany, by nadawał się do ponownego użytku. Zbiornik Reco jest niejako częściowo regenerowany – fabrycznie nowy wkład wewnętrzny, klapa oraz zawór zostały tu połączone z używaną klatką metalową oraz paletą.
W tym przypadku wybór optymalnego rodzaju pojemnika zależy w dużej mierze od kwestii finansowych – pojemniki regenerowane są bowiem tańsze od tych nowych. Poza tym w przypadku pewnych substancji może się okazać, iż zakup fabrycznie nowego pojemnika jest wręcz koniecznością.
Kontener IBC to świetne rozwiązanie, gdy musimy przewieźć lub przechować substancje płynne. Tego typu kontenery są bardzo wytrzymałe, a ich kształt i rozmiary pozwalają na bezproblemowe magazynowanie i transport. Dzięki szerokiej ofercie nawet najbardziej wymagający klienci znajdą odpowiednie dla siebie zbiorniki IBC.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.schoellerallibert.com/pl/news/products/film-combolife-skadane-kontenery-ibc/