W obecnych czasach osoby zastanawiające się nad budową własnego domu, coraz częściej stawiają na budowę domu energooszczędnego. Nie ma się co dziwić – trendy ekologiczne są obecnie bardzo silne, a coraz więcej osób zastanawia się nad zmianą swojego dotychczasowego stylu życia w trosce o środowisko. Budowa domu energooszczędnego jest opłacalna nie tylko ze względów ekologicznych, ale także ekonomicznych.
Dom energooszczędny budowa – czy to się opłaca?
Wiele osób rozważa budowę domu energooszczędnego, ale boi się jej ze względu na rzekomo bardzo wysokie koszty budowy. Prawda jednak jest taka, że przy zatrudnieniu rzetelnego i odpowiedzialnego projektanta, koszty budowy takiego domu wcale nie muszą być wygórowane. Końcowe wydatki mogą być praktycznie równe tym poniesionym przy budowie tradycyjnego budynku.
Warto podkreślić fakt, że nawet jeśli budowa domu energooszczędnego okaże się nieco bardziej kosztowna, to późniejsze oszczędności z pewnością są tego warte. Dom energooszczędny – jak sama nazwa wskazuje – pozwala zaoszczędzić energię. Niższe straty ciepła sprawiają, że ogrzewanie całej konstrukcji wymaga o wiele mniejszej ilości opału – a w sezonie grzewczym oszczędności są zauważalne niemal od razu.
Budowa domów energooszczędnych – wymagania
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że budowa domów energooszczędnych jest ściśle określona przez przepisy ustawy. W przypadku domów energooszczędnych bardzo ważna jest wartość współczynnika przenikania ciepła, który jest dokładnie określony dla ścian zewnętrznych, podłóg, okien czy też drzwi. Wiele osób myli domy energooszczędne z domami pasywnymi, jednak są to zupełnie odmienne rodzaje budynków.
Podsumowując, budowa domu energooszczędnego ma praktycznie same zalety. Komfort użytkowania budynku jest niewątpliwie o wiele wyższy, koszt ogrzewania – mniejszy, co tylko podnosi wartość rynkową całego budynku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że domy energooszczędne nie są łatwe w zaprojektowaniu, co wymaga od projektanta, a później wykonawcy, całkiem sporej wiedzy. Jednym z minusów jest fakt, że domy energooszczędne muszą posiadać nieskomplikowaną, prostą formę, a to z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Biorąc pod uwagę te wszystkie dane, to z pewnością plusy przeważają nad minusami, to tłumaczy zjawisko rosnącej popularności domów energooszczędnych.