Są zabrudzenia, które wydawać by się mogło, są niemożliwe do usunięcia. Dzięki jednak zdobyczom techniki nie ma rzeczy niemożliwych. Wszechstronnym i skutecznym urządzeniem jest laser, przy którego pomocy można pozbyć się trudnych do usunięcia zanieczyszczeń z różnych powierzchni.
Czyszczenie laserowe – na czym dokładnie polega?
Podczas czyszczenia wysyłana jest specjalna wiązka fal promieniowania, które powodują, że brud przechodzi ze stanu stałego w stan gazowy. W całym procesie pomijany jest stan ciekły, dzięki czemu czyszczone powierzchnie są w pełni zabezpieczone przed uszkodzeniem.
Przy laserowym czyszczeniu wykorzystywane jest zjawisko ablacji laserowej, która jest właśnie związana z odparowaniem cząsteczek zanieczyszczeń. Bardzo ważne jest właściwe dobranie parametrów do wielkości zabrudzeń i rodzaju powierzchni, z której są one usuwane.
Zalety czyszczenia laserowego
Niepodważalnym plusem tej metody jest wszechstronność zastosowania. Laserem można wyczyścić różne powierzchnie, w tym kamienne, drewniane czy metalowe. Usuwane są zabrudzenia w różnej postaci. Mogą to być stare powierzchnie pokryte farbą lub lakierem. Także śladów korozji i wżerów bez problemu można się pozbyć.
Czyszczenie przy pomocy lasera jest bezinwazyjne. Oznacza to, że nawet bardzo delikatne powierzchnie mogą być poddane temu procesowi bez obaw o uszkodzenie czy zniszczenie. Kolejną zaletą jest aspekt ekologiczny. Czyszczenie laserowe jest bezpieczne dla środowiska.
W jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się laserowe czyszczenie?
Laser jest bezpieczny i może być stosowany praktycznie na każdej powierzchni. Ze względu na dużą precyzję, skuteczność i szybkość czyszczenia jest to metoda stosowana w przemyśle motoryzacyjnym i budowlanym.
Laserem można usunąć zabrudzenia z antyków, a więc przydaje się też podczas renowacji zabytków. Bardzo wiele korzyści przynosi w branży spawalniczej, gdzie niezwykle ważna jest pozbawiona wszelkich zabrudzeń powierzchnia.