Budynki użyteczności publicznej, firmy, biurowce czy hotele powinny mieć dobrze oznaczone ścieżki ewakuacyjne. Nie chodzi tu tylko o odpowiednie znaki, ale także oświetlenie, które włączy się w kryzysowej sytuacji. Dlatego już na wczesnym etapie budowy warto zadbać o projekt oświetlenia awaryjnego.
Do czego służy oświetlenie awaryjne?
Oświetlenie awaryjne można rozumieć dwojaka. Z jednej strony będzie to oświetlenie uruchamiające się w razie awarii prądu. Z drugiej, o wiele bardziej istotnej strony, oświetlenie awaryjne wskazuje drogę ewakuacyjną w sytuacji zagrożenia. Co ważne oświetlenie zapasowe nie może być jednocześnie oświetleniem ewakuacyjnym, a zatem oba typy oświetlenia awaryjnego muszą stanowić osobną instalacje.
Oświetlenie awaryjne uruchamia się automatycznie zarówno w sytuacji awaryjnej, jak i w przypadku przerwy w zasilaniu. Z jednej strony będzie wskazywało drogę wyjścia z budynku, ale jednocześnie będzie na tyle oświetlało korytarze i drogi, by można się było po nich bezpiecznie poruszać.
Kiedy wymagane jest oświetlenie awaryjne?
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami w lampy awaryjne powinny być wyposażone wszystkie budynki i budowle użyteczności publicznej, także przemysłowe. Mowa tutaj między innymi o salach widowiskowych, audytoriach, salach konferencyjnych, szpitalach, halach produkcyjnych i magazynowych, czy budynków zamieszkania zbiorowego. Wynika to z przepisów zawartych w ustawie o ochronie przeciwpożarowej.
Zgodnie z polskimi przepisami instalacja oświetlenia awaryjnego jest uznawana jako element systemu przeciwpożarowego. Za jego stworzenie, utrzymanie i konserwacje odpowiada właściciel budynku.
Jakie są wymogi względem projektu oświetlenia awaryjnego?
Projekt oświetlenia awaryjnego musi zawierać nie tylko plan rozłożenia całej instalacji, ale także opisywać wszystkie wykorzystywane elementy, zarówno lampy, oprawy oświetleniowe, jak i szczegóły dotyczące zasilania takiego obwodu energetycznego.
Projektując oświetlenie awaryjne trzeba pamiętać o dwóch rzeczach, instalacja ewakuacyjna powinna być w stanie działać co najmniej godzinę, od wystąpienia zdarzenia. Co więcej w przypadku oświetlenia bateryjnego wszystkie przewody i oprawy powinny być ognioodporne przynajmniej przez czas, w którym wymagane jest działanie oświetlenia awaryjnego.
Projekt oświetlenia awaryjnego każdorazowo musi być uzgodniony i w efekcie również zatwierdzony przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Podpisane schematy i opisy muszą być później łatwo dostępne w budynkach.