Klejenie szkła z innymi powierzchniami szklanym, metalowymi czy plastikowymi nie przedstawia obecnie sobą większych trudności. Jest to zasługą dostępności na rynku nowatorskich klejów światłoutwardzalnych o wysokiej klasy parametrach. Na czym dokładnie polega ich działanie i dlaczego warto z nich skorzystać?
Kleje UV do szkła – nowoczesna propozycja
Bezszkodowe łączenie ze sobą szkła różnego typu wymaga kleju, który zapewni produktowi końcowemu właściwości odpowiednie dla jego przeznaczenia. Klej uv do szkła to jednoskładnikowy, prosty w zastosowaniu materiał łączący, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie perfekcyjnie trwałej spoiny w rekordowym tempie. Jak to działa?
Mówiąc w uproszczeniu, w wyniku reakcji specjalistycznego medium (fotoinicjatora) z polimerami zawartymi w kleju UV, spoina twardnieje, a drobinki kleju wypełniają każdą najmniejszą mikroszczelinę. Lampy UV stosowane do utwardzania kleju tego typu nie muszą być specjalistycznym, bardzo drogim sprzętem. W zupełności wystarczy tu mała, ręczna lampka UV – chyba, że mamy do czynienia z konstrukcją o dużej powierzchni.
Dlaczego kleje UV to dobry pomysł?
Typowy konsument nie ma co dzień do czynienia z wyspecjalizowanymi rodzajami klejów, przeznaczonymi do różnych powierzchni i zastosowań. To na ogół domena specjalistów – zarówno tych, którzy z racji zawodu sięgają po substancje łączące, jak i osób hobbystycznie zajmujących się modelarstwem, wyrobem biżuterii czy choćby technikami witrażowymi.
Mimo to nie zaszkodzi przyswoić sobie kilka informacji dotyczących działania nowoczesnych klejów do szkła utwardzanych promieniowaniem UV – może się okazać, że wiedza ta przyda nam się na przykład przy planowanym remoncie. Klej UV do szkła to przede wszystkim produkt, który pozwala na uzyskanie trwałych i wytrzymałych spoin, nie brudząc i nie narażając użytkownika na wdychanie szkodliwych oparów. Do jego zalet należy też szybkość uzyskanego utwardzenia – w przypadku niektórych lamp może być to zaledwie kilkanaście, a nawet kilka sekund.
Szerokie zastosowanie klejów UV
Choć na rynku spotkamy się bez wątpienia z drogimi klejami UV stosowanymi w konstrukcjach wielkopowierzchniowych, reklamie, poligrafii czy rzeźbie dużego formatu, przeciętny użytkownik również znajdzie tu coś dla siebie. Domowe zastosowania dla tego typu kleju to choćby ekspresowa naprawa stłuczonej szyby, szklanego przedmiotu dekoracyjnego, lustra czy rodzinnej pamiątki, którą szkoda byłoby wyrzucić.
Tu warto jednak uważnie zapoznać się z informacjami dotyczącymi prawidłowego korzystania z kleju UV do szkła, jakie podaje każdy producent. Rozczarowanie jego działaniem wynika najczęściej nie tyle z wadliwości samego spoiwa, co z jego nieprawidłowej aplikacji lub naniesienia na zabrudzoną powierzchnię.