Zanim budynek zostanie odebrany, kontrolowany jest pod względem wielu przepisów nie tylko prawa budowlanego, ale również przeciwpożarowego. Między innymi nie może zabraknąć w nim lamp awaryjnych, a dotyczy to przede wszystkim wszelkich budynków użyteczności publicznej czy zakładów pracy.
Rola lampy awaryjnej
Jest podstawowym zadaniem jest zapalenie się w sytuacji, gdy główne światło w wyniku awarii przestanie działać. Takie zdarzenie może być bardzo poważne w skutkach, ponieważ może doprowadzić do tragicznych wypadków, a także paniki, która także sama w sobie jest dużym zagrożeniem, dla przebywających w środku pomieszczenia ludzi.
Lampa awaryjna zapala się zawsze wtedy, gdy główne oświetlenie zawodzi. Dlatego też musi ona znajdować się nie w jednym, ale w co najmniej kliku miejscach, aby doświetlić wiele miejsc, które stanowią realne zagrożenie.
Lampa awaryjna i jej główne funkcje
Montuje się przede wszystkim w strefach wysokiego ryzyka. Są to miejsca, które nieoświetlone stwarzają poważne zagrożenie. Mogą to być klatki schodowe, podesty, a także duże maszyny i urządzenia.
Innym miejscem, gdzie nie może również zabraknąć lampy awaryjnej, jest strefa otwarta. Zazwyczaj to w niej kumuluje się bardzo duża liczba ludzi, wśród których w razie awarii oświetlenia może wybuchnąć panika bardzo groźna w skutkach.
Ostatnim miejscem, gdzie zakłada się tego rodzaju lampy, jest droga ewakuacyjne. To dzięki nim przebywający w środku ludzie, wiedzą którędy szybko i bezpiecznie kierować się do wyjścia.
Dobra jakość certyfikowanych lamp awaryjnych
Wybierając lampy awaryjne warto przede wszystkim kierować się ich jakością. Dzięki temu mamy pewność, że nie zawiodą w przypadku awarii. Każda lampa awaryjna powinna również posiadać specjalne certyfikaty.
Urządzenia te różnią się nie tylko pod względem parametrów, ale również wizualnie. Dlatego wybór samej lampy oraz jej obudowy powinien być podyktowany przede wszystkim potrzebami konkretnego budynku oraz osobistymi preferencjami. I tym najlepiej się kierować.