Kupno węgla dobrej jakości to zagwozdka niejednego człowieka w okresie zimowym. O węgiel w workach łatwo na Śląsku, gdzie są blisko kopalnie, węgiel wydobywany jest na bieżąco, a jego parametry nie mają kiedy zostać pogorszone. Chcąc jednak kupić produkt w innych miastach, tj. węgiel workowany Poznań lub miał węglowy Gdańsk, sprawa robi się dużo trudniejsza, ponieważ opał musi przejechać pół Polski, zanim trafi do rąk odbiorców. Poniżej przedstawiono praktyczny poradnik dotyczący zakupu węgla dobrej jakości, bez wątpienia jednak węgiel w workach jest najlepszym wyborem.
Praktyczny poradnik zakupu węgla
1. Lokalizacja składu węgla – przede wszystkim należy zapoznać się ze składami węgla w najbliższej okolicy. Przewóz węgla w workach zazwyczaj jest bardzo drogi, a chcąc sprawdzić jedynie jego jakość, wystarczy kupić jeden worek przed podjęciem ostatecznej decyzji. 2. Zadawaj pytania – jadąc na skład węgla, warto zadawać pytania dotyczące jakości węgla, składu chemicznego, kraju pochodzenia oraz posiadanych certyfikatów. Reakcja sprzedającego na te pytania może dużo powiedzieć. 3. Uwaga na ceny – potencjalnie każdy chce zakupić opał w najniższej cenie, jednak nie zawsze jest to najlepsza decyzja. Niestety, ale w wielu przypadkach najtańszy węgiel równa się temu najgorszemu. Przykładowo węgiel workowany Poznań powinien być droższy niż ten sprzedawany w Katowicach, wszystko przez koszty dostawy, dlatego do tańszych ofert należy mieć duży dystans. 4. Sprawdź jakość węgla – kupując po jednym worku na każdym składzie przed okresem grzewczym istnieje możliwość sprawdzenia jego parametrów. Wówczas łatwiej podjąć decyzję, z którego składu kupić opał w hurtowej ilości, a szansa na złą jakość maleje.
Wybrany skład-jak kupić węgiel w workach
Poleca się zakup węgla workowanego na całą zimę, jednak należy być obecnym podczas pakowania opału do transportu. Niestety, ale robiąc tak duże zakupy, czujność powinna być obecna na pierwszym miejscu, ponieważ oszustwa na wadze zdarzają się zbyt często. Przy zamówieniu dużej ilości opału łatwo okłamać konsumenta na 100 czy 200 kg. Niektórzy wzbraniają się przed kupnem opału na całą zimę, jednak podczas mrozów i śniegu węgiel w workach zalegający na składzie opału traci swe właściwości, a jego parametry naturalnie stają się gorsze. Co więcej, często złej jakości węgiel, ale w środku zimy sprzedawany jest za dużo wyższe ceny, ponieważ ludzie go potrzebują. Szczególnie łatwo zostać oszukanym, gdy kupi się węgiel workowany w Poznaniu lub innym mieście położonym daleko od Śląska.