Cyna i nikiel to dwa rodzaje pierwiastków chemicznych, które ułatwiają nam codzienne życie już od tysięcy lat. W każdym domu znajdują się urządzenia w którym możemy znaleźć ogromne pokłady tych dwóch metali. Często gdy sprzęt elektryczny odmówi nam współpracy, ląduje po prostu na śmietniku. Przed wyrzuceniem zużytych produktów jednak warto zajrzeć do ich środka i wydobyć z nich coś, co jeszcze przyniesie nam zysk.
Skup cyny i niklu
Na rynku dostępne są rozmaite skupy cyny, które cechują się dobrą stawką i profesjonalizmem. Zanim jednak zdecydujemy się oddać nasz skarb w obce ręce warto wiedzieć z jakimi zyskami możemy się liczyć, aby nie zostać oszukanym.
W przypadku takiego metalu, jakim jest cyna cena może się wahać od 15 do nawet 70 zł za kilogram. Zależy to między innymi od zawartości cyny, jaka znajduje się w danym produkcie. Jeżeli w składzie metalowych przedmiotów zawartość cyny jest niska, czyli wynosi około 30%, wówczas możemy liczyć na najniższy zarobek. Przy dwukrotnie wyższej zawartości cyna cena również rośnie dwukrotnie. Jeśli jednak mamy przedmioty w 90 lub 100% wykonane z cyny, wtedy cena za kilogram wynosi nawet 70 złotych. Przy sprzedaży tego pierwiastka chemicznego na złomie musimy wiedzieć, że jeśli jest on zmieszany ze srebrem, to liczona suma za kilogram obejmuje oba te metale. Jak więc widać, jest to bardzo opłacalny biznes polegający na zrobieniu porządków w swoim gospodarstwie domowym.
Gdzie szukać cyny i niklu?
Skoro stawka za sprzedaż cyny jest nam już znana to warto wiedzieć, gdzie takie dobrodziejstwa się znajdują. Cyna jest niemetalem podatnym na temperaturę o wysokości 230 stopni Celsjusza. Dawniej używana była do produkcji dzbanków i naczyń kuchennych codziennego użytku. Obecnie stosuje się ją również w sprzęcie elektronicznym. Skup cyny przyjmuje także ten pierwiastek chemiczny pod postacią sztabek, jako czysty metal bez dodatków.
Nikiel z kolei zazwyczaj możemy znaleźć w narzędziach chirurgicznych, jak warstwę zabezpieczającą przed rdzewieniem.
Cena niklu
Wyżej wspomniany metal ma również swoją wysoką wartość. Wynosi ona około 30 zł za kilogram. Dużo częściej jednak możemy go sprzedać za 15 złotych za kilo jako wirniki z turbin samochodowych. Jak więc widać zarówno cena niklu jak i cyny to sposób na szybki i dobry zysk, a jedynym naszym wysiłkiem jest sprzątnięcie zapomnianych kątów garażu czy strychu.