Co zastosować zamiast uszczelki, czyli klej anaerobowy

Kleje mogą pełnić bardzo różne funkcje. Oczywiście ich głównym przeznaczeniem jest łączenie ze sobą różnych powierzchni, ale równocześnie mogą także być świetnym uzupełniaczem czy uszczelniaczem. Trzeba tylko wybrać odpowiedni rodzaj kleju, jak na przykład klej anaerobowy.

Zamiast gumowej uszczelki, czyli czym są i do czego służą kleje anaerobowe

Tego rodzaju preparat to inaczej klej beztlenowy, który utwardza się przy braku powietrza. Jako że zazwyczaj posiada dość rzadką konsystencję, łatwo aplikować go na różnego rodzaju powierzchnie, a połączenie i rozsmarowanie następuje poprzez dokładnie ściśnięcie przedmiotów. Działa to na podobnej zasadzie, jak przy zakręcaniu butelki lub śruby. Następuje wtedy dokładne połączenie kleju i powierzchni, w wyniku czego szczeliny zostają uzupełnione, a elementy nierozerwalnie połączone. Katalizatorem w tym wypadku jest tworzywo, które ma być sklejone, np. metal.

Dzięki powyższym właściwościom klej anaerobowy znalazł szczególne zastosowanie w uszczelnianiu i łączeniu dwóch takich samych metali, np. mosiądzu, stali czy aluminium. Ale może on być również stosowany do spajania metali ze szkłem, gumą czy tworzywem sztucznym. Zabezpiecza gwinty, uszczelnia oraz mocuje różnorodne elementy jak łożyska, koła zębate czy tuleje.

Kleje anaerobowe a siła wiązania

Duże znaczenie przy sile i szybkości wiązania tego rodzaju klejów mają materiały aktywne oraz nieaktywne. Nie każdy materiał jest świetnym katalizatorem jak miedź, żeliwo, stale węglowe i konstrukcyjne. Materiałami nieaktywnymi są między innymi stale wysokostopowe, aluminium sezonowe, powierzchnie galwanizowane oraz plastik czy ceramika. W taki wypadku klej może utwardzać się przez kilkadziesiąt godzin.

Dostępne w sklepach kleje anaerobowe możemy podzielić na takie o średniej sile wiązania oraz o najwyższej sile wiązania. Podział ten jest podyktowany ich przeznaczeniem. Nie każda sytuacja wymaga użycia kleju anaerobowego o wyjątkowo dużej mocy.

Główne zastosowanie tego rodzaju klejów

Ich właściwości sprawiły, że główne zastosowanie znalazły w przemyśle motoryzacyjnym w zakładach mechanicznych, mechanice przemysłowej, automatyce, hydraulice, czyli wszędzie tam, gdzie niezbędne jest łącznie i uszczelnianie metalowych elementów.

Klej anaerobowy z powodzeniem wykorzystywany jest również w domowych warsztatach. Różnorakie naprawy, w tym między innymi hydrauliczne i mechaniczne, sprawiły, że jest stosowany jako praktyczny uszczelniacz oraz trwały i wygodny w zastosowaniu klej przede wszystkim do metalu.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *