Inwestycja w przyszłość, czyli pompy ciepła powietrze-woda

Odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne i wykorzystywane w naszym codziennym życiu. Ma to przede wszystkim wymiar ekologiczny, ale równocześnie przekłada się na nasze oszczędności. Tak jest również w przypadku ogrzewaniu domu i wody użytkowej przy pomocy pomp ciepła powietrze-woda. Jakie są ich właściwości i działanie?

Powietrze, czyli odnawialne źródło energii

Pompy ciepła powietrze-woda jako odnawialne źródło energii wykorzystują powietrze, które pozyskiwane jest z zewnątrz, a także ze środka budynku. Czynnikiem roboczym jest ciecz, która ogrzewana zamienia się w gaz i pod wpływem sprężarki rośnie jeszcze bardziej jej ciśnienie oraz temperatura, a ciepło w konsekwencji przekazywane jest do zasobnika z wodą.

Urządzenie może być samodzielnym źródłem ciepła lub uzupełnieniem takich instalacji jak kolektory czy kotły grzewcze. Energia cieplna aż w 75% pozyskiwana jest z powietrza, a pozostałe 25% pochodzi z nieodnawialnych źródeł energii i najczęściej jest to energia elektryczna. W wyniku zastosowania takiej instalacji generowane są więc realne oszczędności.

Monoblok i Split

Pompy ciepła powietrze-woda dostępne są w kilku wariantach i różnią się wtedy przede wszystkim pod względem budowy. Monoblok to pojedyncza jednostka, którą instaluje się w pomieszczeniu lub na zewnątrz, a w tym drugim przypadku wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi.

Split jest typem pompy ciepła powietrze-woda, który składa się z dwóch jednostek. Pierwszą z nich instaluje się w środku pomieszczenia, a drugą na zewnątrz. Innym typem są instalacje, które łączą w sobie cechy Monobloku i Splitu. Wybór konkretnego urządzenia powinien być przede wszystkim dobrany adekwatnie do danego budynku, ponieważ tylko wtedy liczyć na jego optymalną wydajność.

Dlaczego warto stawiać na pompy ciepła?

Wykorzystanie w codziennym życiu odnawialnych źródeł energii jest przede wszystkim rozwiązaniem ekologicznym, a także generującym oszczędności.

Urządzenia te są bardzo proste w obsłudze, ponieważ sterowane są przy pomocy kilku przycisków. Również ich montaż odbywa się szybko i nie wymaga szczególnie inwazyjnych działań. Latem instalacje mogą pełnić również funkcję klimatyzacji i schładzać pomieszczenia.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *