Proces oczyszczania ścieków

Ścieki to zanieczyszczona woda, odprowadzana w domach, mieszkaniach, instytucjach, szpitalach oraz obiektach przemysłowych i komercyjnych. Obróbka ścieków odnosi się do procesu usuwania zanieczyszczeń, bakterii oraz innych rodzajów zanieczyszczeń z tej wody.

Oczyszczanie ścieków

W gospodarstwach domowych, kluczowe znaczenie ma korzystanie z odpowiedniej oczyszczalni, której stałym elementem powinna być przydomowa przepompownia ścieków. Oczyszczanie tych odpadów chroni zdrowie publiczne, a także zapobiega zanieczyszczeniom środowiska oraz zagrożeniom związanym z toksycznymi substancjami.

Zastosowanie przydomowej przepompowni ścieków to jeden ze sposobów oczyszczania ścieków, który jest przeznaczony do przepompowywania zanieczyszczonej wody w specjalnie zaprojektowanych zbiornikach. Proces ten przechodzi serie etapów, które obejmują wydobywanie odpadów z dopływu ścieków.

Proces przetwarzania ścieków

Obróbka wstępna to pierwszy etap procesu oczyszczania ścieków. Jego głównym celem jest usuwanie ciał stałych oraz innych dużych materiałów, często występujących w ściekach surowych. Wstępne procesy obróbki zwykle obejmują także usuwanie piasku, a w niektórych przypadkach niszczenie większych obiektów.

Nadmiar piasku prowadzi często do zablokowania przepływu pompy, przez co przydomowa przepompownia ścieków może nie działać prawidłowo. Urządzenia do pomiaru przepływu są zwykle stosowane na etapie wstępnej obróbki.

Obróbka pierwotna

Głównym celem tego zabiegu jest redukcja ciężkich substancji stałych organicznych i nieorganicznych, które osadzają się na dnie przez sedymentację. Na tym etapie obróbki oleje, smary i lżejsze ciała stałe unoszą się na powierzchni ścieków.

Osadzone i pływające materiały są usuwane, a pozostała ciecz może być odprowadzana lub poddawana kolejnemu etapowi, czyli oczyszczaniu wtórnemu. Podstawowa obróbka usuwa około 60 proc. zawieszonych substancji stałych ze ścieków.

Oczyszczanie wtórne

Głównym celem tego procesu jest dalsze oczyszczanie ścieków, pozwalające na usunięcie rozpuszczonych zawiesin. Biologiczne substancje stałe usunięte podczas wtórnej sedymentacji (nazywane wtórnym lub biologicznym szlamem) są zwykle łączone z pierwotnym osadem.

Wtórny zabieg usuwa ponad 90 proc. zawieszonych ciał stałych. Oczyszczanie trzeciorzędowe na ogół następuje po drugim oczyszczaniu i pomaga w usunięciu tych składników ścieków, których nie można usunąć podczas wtórnego oczyszczania. Oczyszczone ścieki są czasami dezynfekowane chemicznie lub fizycznie przed ich odprowadzeniem do środowiska odbiorczego

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *