Używanie młotów

Młoty do wiercenia to jedne z najbardziej popularnych narzędzi na wielu budowach nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Za pomocą ręcznego młota jesteśmy w stanie wykonać podstawowe wiercenie otworów w betonie, dzięki któremu dostaniemy się na drugą stronę ściany, bądź przewiercimy się w głąb ziemi, by dostać się do jednej z rur lub kabli.

Poszukiwanie rur

Wiercenie w betonie za pomocą młota do kucia lub specjalistycznej wiertarki odbywa się najczęściej przez jedną z doświadczonych osób, która wie na jakiej głębokości może znajdować się rura i wykona ona tę czynność na tyle delikatnie, że nie uszkodzi rury w której może płynąć gaz lub woda. Wiercenie w żelbecie powinno odbywać się za pomocą specjalnego wiertła, które jest dużo bardziej wytrzymałe, niż to do kucia w cegle lub zwykłym betonie. Żelbeton i jego twardość mogą bowiem sprawić, że zwykłe wiertło zbyt szybko się zużyje i będziemy musieli zakupić zbyt szybko nowy komplet.

Wiercenie otworów w betonie

Wiercenie w betonie i twardych pustakach musi być przeprowadzone bardzo delikatnie i powoli. Często ekipy budowlane wzywane są do domów użytkowych, w których zrobione są już wszystkie instalacje i w ścianach poprowadzony jest kablami prąd. Do kucia bądź wiercenia w ścianie powinien być więc wtedy wyznaczony najbardziej kompetentny pracownik, który dzięki swojemu dużemu doświadczeniu będzie w stanie przewidzieć w którym miejscu może znajdować się rura lub kabel. Na budowach przez nieuwagę i nadmierny pośpiech dochodzi bardzo często do wielu wypadków i zranień, za które winę ponoszą niestety nieuważni pracownicy bądź ich szefowie, którzy nie informują ich o zagrożeniu.

Zachowanie ostrożności

Pracując na budowie i wykonując takie czynności jak wiercenie w żelbecie powinniśmy zachować dużą ostrożność i nawet na chwilę nie zdekoncentrować się. Praca na budowie wymaga ogromnej koncentracji między innymi z tego powodu, że wiele robót wykonywanych jest na słońcu i pracownicy wykonują swoje czynności nawet podczas 12-godzinnych zmian. Często nie mają nawet czasu odpowiednio sobie pojeść i organizm może się nie raz zbuntować. Do odwiertów powinni być więc wyznaczani pracownicy, którzy posiadają bardzo długi staż i wiedzą, gdzie mogą czyhać na nich pułapki i zagrożenia, na które warto zawsze bardzo uważać i być czujnym.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *