Nowoczesne kontenery IBC nie tylko do transportu płynów

Kontenery IBC to powszechnie stosowany sposób transportu substancji ciekłych. Wykonane z tworzyw sztucznych pojemniki umieszczone w metalowym stelażu z dołączoną w podstawie paletą to powszechny widok w wielu gałęziach przemysłu i usług. Na rynku coraz powszechniejsze są jednak ich unowocześnione wersje, o jeszcze szerszym zastosowaniu.

Pojemniki IBC dla przemysłu i nie tylko

Miejsc, gdzie używane są pojemniki IBC jest mnóstwo. Przede wszystkim jest to przemysł, a zwłaszcza branże, gdzie produkowane, transportowane i przechowywane są produkty w stanie ciekłym. Takie jest bowiem podstawowe zastosowanie kontenerów IBC.

Pojemnik IBC to pojemnik wykonany z tworzywa sztucznego o formie sześcianu lub prostopadłościanu umieszczony w wykonanym z metalu stelażu. Aby ułatwić transport, ze względu na dużą wagę takiego pojemnika, stelaż ma zintegrowaną paletę.

Nazwa IBC to skrót od wyrażenia Intermediate Bulk Container. W polskim nazewnictwie spotyka się też skrót DPPL, czyli duży pojemnik do przewozu luzem. Inne określenia na kontener IBC to także mauzer (lub mauser) czy paletopojemnik.

Nowoczesne Kontenery ibc nie tylko na ciecze

Pojemniki typu IBC są tak popularne i szeroko stosowane, że na rynku pojawili się producenci, którzy je jeszcze dodatkowo udoskonalili, aby jeszcze bardziej zwiększyć ich uniwersalność i możliwości zastosowania.

Do takich jeszcze lepszych należy pojemnik IBC wykonany nie z połączenia plastikowego zbiornika i metalowego stelażu, a w całości wykonany z tworzyw sztucznych. Ten rodzaj umożliwia przechowywanie i transport nie tylko cieczy, ale też i innych materiałów. Formą jest zbliżony do skrzyniopalety, co powoduje, że można w nim transportować różne towary, w tym materiały sypkie. Gdy służą do transportu cieczy, wyposaża się w specjalny wkład.

Zaletą, jaką cechuje się tak wykonany kontener IBC, jest też to, że jest składany. Jest to atut szczególnie ważny, gdy jest on opróżniony. Pozwala to na zaoszczędzenie miejsca w transporcie i magazynowaniu, a to równia się zmniejszeniu kosztów działalności. Inna zaleta to niewielka waga, a także odporność na uszkodzenia mechaniczne i działania substancji chemicznych. Ułatwia to też utrzymanie ich w czystości.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *