Rozmieszczenie gniazd w pomieszczeniach

Planując generalny remont naszego domu czy mieszkania lub też budując (albo kupując u dewelopera) nowe lokum, będziemy musieli zdecydować na pewnym etapie, jaki osprzęt elektryczny chcemy kupić oraz gdzie zamontować łączniki i gniazda. O ile łączników zawsze kupujemy mniej niż gniazd i nawet jeśli pomylimy się o dwa czy trzy, nie zrujnuje to naszego budżetu, o tyle przypadku gniazd skumulowane pomyłki mogą nas sporo kosztować, dlatego warto zastanowić się nad ich lokalizacją w stadium projektu.

Jak rozmieścić gniazda w pokojach?

Kontakty elektryczne w pokojach służą najczęściej do zasilania telewizora, komputera, sprzętu grającego, lamp stojących czy ładowania komórek, tabletów itp. Warto więc przewidzieć po dwa do trzech gniazd w okolicach biurka i łóżka czy sofy, mebla na RTV oraz stołu. Oczywiście gniazda wcale nie muszą być instalowane tylko i wyłącznie na ścianach – mamy obecnie duży wybór listew meblowych czy gniazd montowanych w podłodze.

Gniazdka elektryczne w łazience

W łazience ze względów bezpieczeństwa warto zastosować gniazda z klapką. Niektórzy uważają, że są one mniej estetyczne, a klapka po prostu niepotrzebnie przeszkadza, ale moim zdaniem względy bezpieczeństwa są w tym przypadku nadrzędne, a na rynku jest taki wybór kontaktów, że na pewno znajdziemy design, który nie będzie nam spędzał snu z powiek swoją estetyką. W łazience trzeba przewidzieć gniazdo dla pralki i suszarki elektrycznej (jeśli zamierzamy takie do łazienki wstawić). Pralki i suszarki mają względnie krótkie przewody zasilające (około 1,5 m), dlatego gniazda powinno montować się możliwie blisko docelowej lokalizacji tych urządzeń.Warto przewidzieć też trzy czy cztery gniazda przeznaczenia ogólnego – korzystamy przecież ze szczotek elektrycznych, suszarki, lokówki, golarki czy prostownicy. Jeśli planujemy grzejnik elektryczny (w sezonie letnim również bywa chłodno), pamiętajmy, że i on wymaga gniazda zainstalowanego na odpowiedniej wysokości.

Kuchnia – „królestwo” sprzętu elektrycznego

Kuchnia jest w domu takim pomieszczeniem, w którym ilość gniazd w przeliczeniu na metr kwadratowy jest z pewnością największa. Kontakty elektryczne w kuchni montuje się najczęściej na wysokości około 1,1 m nad blatami. Od ponad dekady królują wygodne i estetyczne gniazdka elektryczne w zintegrowanych ramkach. Przy rozplanowaniu gniazd w kuchni warto zastanowić się, jakiego sprzętu będziemy używać, gdzie będą zlokalizowane urządzenia, które gniazdka chcemy, żeby były widoczne, a które schowamy za meblami czy w meblach. Najczęściej w kuchniach funkcjonują: lodówka, zmywarka, kuchenka elektryczna i piekarnik, mikrofala, ekspres do kawy, czajnik elektryczny i toster. Korzystamy też z miksera, parowaru, maszyny do pieczenia chleba, frytkownicy, gofrownicy czy blendera, a każde z tych urządzeń wpina się w kontakt elektryczny.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *