Rolety zewnętrzne do domu: budowa, rodzaje i zalety montażu

Rolety zewnętrzne wybierane są dzisiaj coraz częściej przez właścicieli domów jednorodzinnych. Co warto o nich wiedzieć? Przyglądamy się bliżej ich budowie, rodzajom oraz zaletom wynikającym z ich instalacji!

Jak zbudowane są rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne to osłony montowane na zewnątrz budynku, przy oknach i drzwiach balkonowych, tarasowych czy wejściowych.

Składają się one ze skrzynki, wewnątrz której znajduje się rura nawojowa. Na rurze umieszczony jest zwijany pancerz. Po bokach pancerza znajdują się listwy w formie prowadnic, które odpowiadają za jego równe prowadzenie. Do wykonania rolety stosowane jest tworzywo albo aluminium, a profile w pancerzu dodatkowo wypełniane są pianką poliuretanową dla lepszej izolacji.

Sterowanie roletami zewnętrznymi odbywa się ręcznie za pomocą zwijacza z taśmą, który umieszczany jest wewnątrz budynku. Alternatywnie rolety mogą być wyposażone w napęd, który sterowany jest za pomocą przycisku albo zdalnie, z użyciem pilota albo dedykowanej aplikacji.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne dzielone są na kilka kategorii pod względem ich sposobu montażu, a dokładnie są to:

Roleta natynkowa – montowana jest bezpośrednio na elewacji, dlatego również określana jest jako roleta elewacyjna. Jest łatwa w instalacji w istniejących budynkach.

Roleta podtynkowa – w tym przypadku skrzynka montowana jest przed oknem i ukryta jest pod tynkiem, dlatego nie jest ona widoczna. Rolety podtynkowe montowane są głównie w nowych budynkach lub na etapie ich remontu.

Roleta nadstawna – taka roleta określana jest też jako nakładana albo naokienna, ponieważ jej skrzynka montowana jest na ramie okna. Montaż wykonuje się razem z montażem stolarki okiennej.

Dlaczego warto zamontować rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne montowane w domach jednorodzinnych, takie jak roleta podtynkowa, nadstawna i elewacyjna, niosą za sobą liczne korzyści, dlatego obecnie wybierane są one coraz częściej.

Przede wszystkim rolety zapewniają wysoki poziom prywatności. Gdy są zaciągnięte, wnętrze domu pozostaje niewidoczne. Również chronią one przed nadmiernym nasłonecznieniem wnętrz, pozwalają na regulację temperatury w ciągu gorących i chłodnych dni oraz powodują, że korzystanie z pomieszczeń jest wygodniejsze, na przykład podczas oglądania telewizji.

Dodatkowo rolety mogą oferować specjalne funkcje, na przykład można zdecydować się na rolety zewnętrzne antywłamaniowe, które zmniejszają ryzyko włamań do budynków. Można również wybrać rolety zewnętrzne z moskitierą, która zapobiega wlatywaniu do wnętrza owadów.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *