Przydomowa oczyszczalnia i jej działanie

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to urządzenie, które jest bardzo ekologiczne i tym samym pożyteczne dla domów. Szczególnie w gminach, które są rozproszone, i w których poprowadzenie kanalizacji sanitarnej po prostu się nie opłaca. Taka budowa wiąże się także z długoletnim korzystaniem z urządzenia, jak i rocznymi kosztami. Trzeci minus to krótki zwrot inwestycji, bo dopiero po trzech latach.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – czy warto je mieć?

Zasady działania przydomowych oczyszczalni są bardzo łatwe. Polegają na wbudowaniu wewnątrz instalacji naturalnych procesów biologicznych. Rozkładają one ścieki na związki mineralne, które nie są szkodliwe dla naszego środowiska. Bez problemu można je więc odprowadzać do gruntu, rowu czy rzeki, nie narażając się na żadne skażenie.

Jak więc widać, w kwestii środowiska przydomowa oczyszczalnia ścieków okazuje się strzałem w dziesiątkę. Pozostaje zadać sobie pytanie, jak wygląda oczyszczanie w takim miejscu, jakie są jej rodzaje, oraz jak postępować, zanim zdecydujemy się na taką inwestycję w przydomową oczyszczalnię ścieków?

Oczyszczanie za pomocą przydomowej oczyszczalni

W każdym rodzaju takiej oczyszczalni, najpierw następuje beztlenowe, a później tlenowe oczyszczanie. Rodzaje oczyszczalni z kolei to drenażowe, biologiczne i roślinne. Te pierwsze cieszą się największą popularnością ze względu na łatwość ich przygotowania i nieskomplikowaną konstrukcję. Dodatkowo, cieszą się niskimi kosztami. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie oczyszczalni drenażowej ze złożem piaskowym – sprawdzą się doskonale w miejscach, w których grunt jest słabo

przepuszczalny, albo poziom wód jest wysoki.

Oczyszczalnie biologiczne z kolei mają budowę kompaktową. Lokalizacja nie jest ograniczona przez wysokość wody czy przepuszczalność gleby. Taka oczyszczalnia jest jednak bardzo kosztowna – decydując się na nią musimy narazić się na wysokie inwestycje.

Planowanie przydomowej oczyszczalni ścieków – na czym się skupić?

Zanim rozpocznie się nasza przygoda z przydomową oczyszczalnią, możemy trafić na pewne przeszkody – złe warunki glebowe jak i środowiskowe. Należy więc w pierwszej kolejności wykonać badania geotechniczne. To one pomogą nam określić rodzaj gleby, jej przekrój i poziom wód.

Zdarza się, że zbyt mała działka również może okazać się przeszkodzą do wybudowania przydomowej oczyszczalni, dlatego zanim zaczniemy planować, pamiętajmy że najważniejsze są badania.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *