Zanieczyszczenie wód w Polsce – stan i badania

Jakość wody wpływa na naszą codzienność. Każdy z nas oczekuje, że będzie ona bezpieczna i po prostu czysta. Tymczasem zanieczyszczenia wód w Polsce to problem wymagający świadomego działania wielu instytucji, zwłaszcza akredytowanych laboratoriów, które każdego dnia dokonują analiz wody z różnych źródeł.

Stan zanieczyszczenia wód w Polsce

Wbrew pozorom zasoby wody słodkiej w Polsce nie są duże. Brak zbiorników retencyjnych nie pozwala na jej magazynowanie, a dynamicznie rosnący przemysł czy sieć dróg sprawia, że stopień jej zanieczyszczenia rośnie. Dewastacja środowiska przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na wodę I klasy jakości sprawia, że stany wód podlegają stałej kontroli.

Do użytku wykorzystuje się wody opadowe, podziemne i powierzchniowe.Ponadto należy także wskazać na zbiorniki wodne do których należą jeziora, a także Morze Bałtyckie. Wody opadowe w swoim składzie posiadają wszystkie składniki powietrza atmosferycznego. Należy podkreślić, że są one nasycone nie tylko gazami atmosferycznymi, ale także tlenkami azotu, tlenkiem węgla, dwutlenkiem węgla czy dwutlenkiem siarki. Nie są one także wolne od metali ciężkich, części mineralnych pochodzących z powierzchni ziemi. Lista składowych wód opadowych jest naprawdę długa i różnorodna, a to oznacza, że ten rodzaj wód jest zaliczany do tych o wysokim ryzyku skażenia.

Wody podziemne są głównym źródłem zaopatrzenia naszych domostw. Niestety ze względu na dynamicznie rosnący przemysł i chemizację rolnictwa ich naturalna jakość ulega systematycznemu pogorszeniu. Ponadto należy wskazać, że na ich niską jakość wpływa także działalność przemysłu paliwowego i motoryzacyjnego,oraz niska świadomość społeczna. Problematyczna okazuje się nadmierna ilość żelaza wymagająca obniżenia.

Wody powierzchniowe (rzeki), jeziora a także Morze Bałtyckie notują ciągły spadek jakości. Dość powiedzieć, że aktualnie w żadnej z tych grup nie ma wód w I klasie czystości.

Skąd czysta woda?

Czysta woda w naszych domach to w istocie efekt pracy wielu specjalistów, począwszy od tych odpowiedzialnych za jej oczyszczenie i uzdatnienie po akredytowane laboratoria stale monitorujące jej stan.

Badania wód obejmują szeroki zakres, do którego należą m.in. wody pitne, lecznicze, mineralne. Analizie specjalistów podlegają także wody płynące, stojące, a także te wypełniające ośrodki rekreacyjne. Zapewnienie bezpieczeństwa ma podczas wykonywania badań kluczowe znaczenie. Współpraca z akredytowanym laboratorium pozwala na podniesienie bezpieczeństwa użytkowego wody, ale też ma pośredni wpływ na działanie mające na celu podniesienie jakości wody i zminimalizowanie źródeł zanieczyszczeń.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *